Co ludzie mówią, czego chcą? Populizmu?
Populizm (z łac. populus = lud) – zjawisko polityczne, w którego spektrum lokuje się szereg postaw i stanowisk odwołujących się w swojej retoryce do idei i woli „ludu”, często zestawiając je w kontrze do woli i interesów „elit”.
Termin populizm rozwinął się w XIX wieku i był od tego czasu używany w różnych kontekstach. W dyskursie politycznym często nadaje mu się nacechowanie negatywne, odnosząc go do własnych adwersarzy. Niewiele osób lub grup politycznych określa się samych jako „populistyczne”. W ramach nauk politycznych i innych nauk społecznych stosowano różne definicje populizmu. Niektórzy autorzy krytykowali termin jako nieostry lub niejednoznaczny i proponowali jego odrzucenie.
( https://pl.wikipedia.org/wiki/Populizm )
Partię populistyczną cechuje antyelitaryzm łączący się z antypluralizmem, tj. przedstawianie siebie jako jedynego prawdziwego przedstawiciela „ludu” w starciu ze szkodliwymi dawnymi elitami, a tym samym prezentowanie innych partii, organizacji czy instytucji jako „wrogów ludu”
Jan-Werner Müller
Coraz częściej jednak każdy polityk, który obiecuje coś zgodnego z tym czego chce większość nazywany jest „populistą”. Słowo to stało się to wygodną „pałką” na wrogów politycznych, na równi z faszystą czy lewakiem.
Tomasz Jerzy Szwed 11 miesiące temu
https://wspomnieniasieciowe.wordpress.com/blog-2/